Автор: Габриела Нешева
1.Нормативна уредба:
Чл.71 – чл.74 от Закон за лова и опазване на дивеча
Чл.110- чл.114 от Правилник за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча
2.С каква цел се извършва търговията с дивеч?
- За разселване в природата;
- За фермено отглеждане;
- За нуждите на зоокътове, зооградини и зоопаркове;
- За внос и износ.
3.Права и задължения на ловците, които притежават ловни трофеи
Ловец, който притежава ловен трофей или дивечова кожа, може да ги дарява, заменя или продава. Забраняват се сделки с нерегистрирани трофеи. Ловците, които имат ловни трофеи, са длъжни да ги предоставят за участие в национални и международни ловни изложби. Лица, които извършват дейност по обработка на ловни трофеи и дивечови продукти, се регистрират в съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство.
4.Регистрация на ловни трофеи
В двуседмичен срок след извършване на сделката с ловните трофеи, новите собственици са длъжни да ги регистрират в държавното горско стопанство по местоживеене след представяне на трофея и следните документи:
- молба за регистрация;
- документ за произход на трофея, издаден от държавното горско стопанство, съответно от държавното ловно стопанство, в което е регистриран трофеят;
- протокол от комисия за оценка на ловни трофеи.
5.Износ на дивеч и дивечови продукти
Разрешение за износ на дивечови продукти; ловни трофеи; паднали дивечови рога; препарати от дивеч, както и дивеч, с изключение на жив дивеч и генетичен материал, се иска от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите или упълномощени от него длъжностни лица. Разрешение за износ на жив дивеч и генетичен материал се иска от министъра на земеделието и храните или от оправомощено от него длъжностно лице след съгласуване с министъра на околната среда и водите. За издаване на разрешение за износ от изпълнителният директор на ИАГ или упълномощени от него длъжностни лица се представят следните документи:
- образец на удостоверение за износ;
- документ за платена такса, когато износът е на паднали дивечови рога;
- договор с външен контрагент в случаите, когато износът е на дивечови продукти и паднали дивечови рога;
- договор с лицата, стопанисващи дивеча, за закупуване на дивечови продукти и паднали дивечови рога;
- документ за произход;
- документ за данъчна регистрация на юридическите лица и едноличните търговци;
- удостоверение за актуално състояние на юридическите лица и едноличните търговци.
Трофеи от благороден елен с оценка над 250 точки, елен лопатар с оценка над 200 точки, сръндак с оценка над 160 точки, муфлон с оценка над 230 точки и дива свиня с оценка над 140 точки, определени по СIС (Международен съвет по лова и опазване на дивеча), не се изнасят от страната до изтичането на 6 месеца от отстрела.
6.Търговия с дивеч и дивечови продукти
Търговията с дивечови продукти, както и жив дивеч за разселване в природата и за фермерно отглеждане за нуждите на зоокътове, зооградини и зоопаркове се извършва по договаряне и цени, определени от лицата, стопанисващи дивеча. Дивеча и дивечовите продукти, предмет на сделката, се придружават заедно с ветеринарен сертификат и документ за произход. Минималните цени за продажба на жив дивеч и дивечови продукти се утвърждават ежегодно съответно от изпълнителния директор на ИАГ и министъра на земеделието и храните.