1.Нормативна уредба
Чл. 144, ал.1 от Закон за движение по пътищата
2.Кратка характеристика
Прехвърлянето на собствеността върху превозни средства се извършва с писмен договор с нотариална заверка на подписите. Особеност на този вид покупко-продажба е че прехвърлянето може да се осъществи пред всеки нотариус, без значение на неговия район на дейност. Продавач може да бъде всяко пълнолетно и дееспособно лице, собственик на превозното средство. Що се отнася до малолетните,непълнолетните и поставените под запрещение, те могат да извършват този вид сделки с помощта на законния си представител.
3.Необходими документи
- договор за покупко-продажба;
- документ за самоличност;
- свидетелство за регистрация на автомобила;
- документ, удостоверяващ собствеността на купувача;
- документ за платен данък;
- удостоверение за застрахователната стойност на автомобила;
- декларация на продавача,че няма непогасени вземания;
- ако в продажбата участва законен представител на малолетно или непълнолетно лице, той следва да представи акт за раждане на малолетния респективно непълнолетния и акт за учредено настойничество;
- ако превозното средство представлява СИО и в продажбата участва само един от съпрузите, той трябва да представи нотариално заверена декларация, в която другият съпруг изразява съгласието си за извършването на продажбата;
- ако в продажбата участва ЮЛ, то следва да представи удостоверение за актуално състояние и съдебно решение за регистрация;
ВАЖНО!
За изготвянето на договора за покупко-продажбата на превозното средство може да се обърнете за помощ от нашите кантори.
4.Данъци, свързани с продажбата
При придобиване на собствеността, следва да платим местен данък в размер на процент от продажната или застрахователната цена на автомобила, в зависимост от това коя от двете е по-висока. Процентът се определя с наредба на Общинския съвет за всяка община.
5.Приключване на процедурата
След като нотариуса извърши необходимите действия по сключване на сделката, а именно
- проверка на самоличността на страните
- проверка на документите, удостоверяващи правото на собственост
- проверка за наличието на обезпечителни мерки
- проверка за платен местен данък,
договорът се удостоверява.
6.Последващи действия
В двуседмичен срок от продажбата, в КАТ се представя копие от договора с данните на праводателя, с цел да се издаде ново свидетелство за регистрация.
На следващо място е необходимо в двумесечен срок от продажбата да декларираме пред общината по постоянен адрес притежаваното от нас превозно средство.
И накрая, ако данъкът върху автомобила не е платен от предишния собственик до края на текущата година, следва в двумесечен срок от продажбата да изпълним това задължение.