1.Нормативна уредба
Чл.33 от Закон за собствеността.
2.Приложение
Правилото намира приложение само при продажбата на дял от съсобствен недвижим имот. Не се прилага при дарение, продажба на наследство и други подобни институти. Продажбата трябва да е действителна.
3.Кога възниква правото на изкупуване?
Когато едно лице, което има дял в съсобствен имот, пожелае да продаде своята част на трето лице, което от своя страна не е съсобственик, то трябва да изпълни няколко условия:
- това лице трябва да предложи на останалите съсобственици да изкупят неговия дял при същите условия, т.е. за същата цена, на която ще продава на третото лице.
- задължително трябва да има писмени доказателства, които да удостоверят валидно направено предложение. Eдва след като има отказ на всички съсобственици, може да се осъществи продажбата.
- пред нотариуса продавачът подписва писмена декларация, че никой от съсобствениците не е приел предложението.
Когато гореописаните условия не са спазени за останалите съсобственици възниква правото на изкупуване. Предварителен отказ от правото на изкупуване е недействителен.
4.Предявяване на иска
Защитата на останалите съсобственици може да се упражни само по съдебен ред с конститутивен иск. Искът се предявява в двумесечен преклузивен срок от продажбата или от узнаването й. Ищецът доказва, че е извършена продажба, а продавачът трябва да докаже, че е спазил всички изисквания необходими за извършването й. Ответници по иска са купувачът-трето лице и продавачът-съсобственик. За да се гарантират правата на трети лица исковата молба подлежи на вписване.
5.Последици от уважаването на иска
Ако искът е уважен, изкупуващият съсобственик следва да заплати дължимата сума в месечен срок от влизането на решението в сила. Ако не изпълни това свое задължение решението на съда се счита обезсилено по право. По отношение на третото лице ще се прилагат правилата за евикция.
Тази норма е възможно да не бъде приложена чрез прилагане на други институти на правото!